(ESO) En Büyük Kara Gezegen Gruplarını Çıkardı

861 Views

Bu gezegenler (Rogue Planets), Güneş Sistemindeki gezegenler ile karşılaştırabilir kütlülere ve özelliklere sahip olan, fakat bir yıldızın çevresindeki yörüngede dolanmayan gezegenlerdir. Bunun yerine kendi başlarına serbestçe yörüngelerinde hareket ederler. Şimdiye kadar pek bilinmeseler de, ESO ‘nun gözlem verileri ve diğer tesislerden gelen verileri kullanan, hesaplayan ve ölçen bir gökbilimci ekibi, galaksimizde 70’e yakın (ve en az) bu tür gezegenin olduğunu keşfetti. Bu ise şimdiye kadarki keşfedilen en büyük kara gezegen gurubudur (Rogue Planet- Haydut gezegen). Bu tür gezegenlerin ölçümlerinin ve gözlemlerinin yapılması, onların ve geldikleri yerin kökenini, özelliklerini anlamamız yönünde çok büyük bir adımdır.

Onları aydınlatan herhangi bir yıldızdan çok uzaklarda bulunan ve gizlenen bu gezegenlerin gözlemlenmesi normalde imkansızdır. Üzerine düşen ışığı yansıtma miktarı (albedo miktarı) az veya neredeyse iç olduğu için gözlemlenmesi oldukça zordur. Fakat bu çalışmayı yapan gökbilimci ekip, Miret-Roig ve onun ekibi,  oluşumlarından birkaç milyon yıl sonra bu gezegenlerin hala parlayacak kadar sıcak olması gerçeğinden ve bilgisinden yararlanarak, büyük teleskoplardaki hassas kamera ve ölçüm teknikleri ile doğrudan gözlemlemeyi ve tespit etmeyi başardılar.

Scorpius ve Ophiuchus takımyıldızları içerisinde yer alan, Güneş’e yakın yıldız oluşum bölgesinde Jüpiter’inkiyle kıyaslanabilir ve karşılaştırabilir kütlelere sahip en az 70 yeni haydut gezegen buldular.

Kırmızı noktalar bu gezegenlerin konumarını göstermektedir. Bazı yıldızların optik olarak yakın gözüktüklerini unutmayınız.

CSA – ESA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: