Fırlatılmasından İki Hafta Sonra DART Uzay Aracı İlk Görüntülerini Gönderdi

861 Views

DART’ın gönderdiği bu veri ve görüntüler, ekip ve uzay aracı için bir işlevsel dönüm noktası olmaktadır. Uzay aracı 7 Aralık Salı tarihinde DRACO teleskopik kamerasının açıklığını kaplayan dairesel kapıyı açtı ve çevresinin ilk görüntüsünü kaydetti.

Dünyadan yaklaşık 11 ışık saniyesi uzaklıktan alınan görüntü, başlıca Perseus, Aries ve Taurus takımyıldızlarının bulunduğu ve kesiştiği bölgenin yakınında, uzayın siyah fonu ve kristal netliğinde (berraklığı) bir düzine yıldız göstermeyi ve görüntülemeyi başardı.

NASA’nın JPL’sinde bulunan DART ekibi, DRACO teleskopik kamerasının nasıl hareket ettiğini ve yönlendiğini belirlemek için görüntüdeki yıldızları kullandı ve kameranın uzay aracına göre nasıl hareket ettiğine dair ilk ölçümlerini yaptı.

Bu ölçümler el altında tutulduğunda, DART ekibi uzay aracını DRACO’yu, DART’ın Aralık ayında başka bir görüntüde yakaladığı Auriga Kümesi olarak da bilinen Messier 38 (M38) gibi ilgi çekici nesnelere yönlendirmek için doğru bir şekilde hareket ettirebilirdi. Auriga takımyıldızında yer alan yıldız kümesi, Dünya’dan yaklaşık 4.200 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. M38 kümesi gibi birçok yıldızla kasıtlı olarak görüntü elde etmek, ekibin görüntülerdeki optik kusurları çözmesine ve bir nesnenin ne kadar parlak olduğunu anlamalarına, buna bağlı olarak da kalibre etmesine olanak sunmaktadır.

KAYNAK: NASA/JPL – DART MİSSİON

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: