James Webb Uzay Teleskobu (JWST)

1.267 Views

James Webb Uzay Teleskobu 11 Aralık Cumartesi tarihinde, onu uzaya gönderecek olan Ariane 5 roketine yerleştirildi. Fırlatma, Avrupa’nın Uzay Limanı olan Fransız Guyana’da yapılacak. Fırlatma tarihi ise yeniden güncellenmiştir.

NASA, dünyanın en büyük ve en güçlü uzay bilimi teleskopu olan James Webb Uzay Teleskobu için fırlatma öncesi, fırlatma ve fırlatma sonrası etkinliklerin kapsamını sağlayacak.

Webb’in 24 Aralık Cuma günü saat 7: 20’de EST’de başlatılması hedefleniyor. Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası, Kourou’daki Avrupa’nın Uzay Limanından bir Ariane 5 ile fırlatılması planlanıyor.

İngilizce canlı lansman kapsamı NASA TV’de, NASA uygulamasında ve ajansın web sitesinde sabah 6’da başlayacak. Ayrıca Facebook, Twitter, YouTube, Twitch ve Daily Motion’da canlı olarak izlenebilir olacak. NASA, Aralık Salı günü öğleden sonra saat 2’de bir başlangıç öncesi medya brifingi düzenleyecek. 21 Aralık tarihinde ve canlı lansman yayınının 24 Aralık Cuma günü sona ermesinden yaklaşık 30 dakika sonra bir lansman sonrası basın toplantısı yapılacak. Yine de fırlatma tarihi ve zamanı değişebilir.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve CSA (Kanada Uzay Ajansı) ile uluslararası bir ortaklık olan Webb misyonu, güneş sistemi içinden erken evrendeki en uzak gözlemlenebilir galaksilere ve aradaki her şeye kadar kozmik tarihin her aşamasını keşfedecek. Webb yeni ve beklenmedik keşifler ortaya çıkaracak ve insanlığın evrenin kökenlerini ve içindeki yerimizi anlamasına yardımcı olacak. Ayrıca öte gezegen araştırmalarında bize yepyeni ve daha derin gözlemle teknikleri sunacak. Uzak yıldızların etraflarında şekillenen gezegen sistemlerini, ve buna bağlı olarak onların içeriklerini, çeşitli dalga boylarında (özellikle kızılötesi) tespit edecek ve veriler toplayacaktır.

Webb, yeni nesil yörüngesel mekanik sistemleri ve yapısı ile, yapacağı gözlemlerde Güneş tarafından engellenmeyecektir. Farklı yıldız-gezegen sistemlerinin oluşumunu, evrenin en uzak ve geçmiş kısımlarından gelen verileri, galaksileri ve yıldızlar arası sirrusu detaylı olarak inceleyecektir. Astronomi gözlemleri ve keşiflerindeki en büyük adımlardan birisidir.

NASA (JPL)/Chandra X-Ray Observatory (NASA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: