66 milyon yıllık fosilleşmiş bir dinazor embriyosu bulundu.

1.287 Views

Dinazor embriyosu görenleri herkesi şaşırttı. Çin’in Jiangşi eyaletinde 66 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bir dinozor embriyosu bulundu.

Bilim insanları, en az 66 milyon yıl öncesine ait, tıpkı bir yavru tavuk gibi yumurtadan çıkmaya hazırlanan, mükemmel bir şekilde korunmuş bir dinozor embriyosunun keşfini duyurdular.

Fosil, Çin’in güneyindeki Ganzhou’da keşfedildi ve dişsiz bir theropod dinozoruna veya araştırmacıların “Bebek Yingliang” adını verdiği oviraptorosaur’a aitti.

Onlarca yıldır depoda unutulan birkaç yumurta fosilinden biriydi.

Araştırma ekibi, fosillerin doğmamış dinozorlar içerebileceğinden şüphelendi ve içinde saklı olan embriyoyu ortaya çıkarmak için Bebek Yingliang’ın yumurta kabuğunun bir kısmını kazıdı.

Araştırmacı Fion Waisum Ma, “Tarihte bulunan en iyi dinozor embriyolarından biri” dedi.

“Dinozor embriyoları en nadide fosillerden bazıları ve çoğu eksik, kemikleri yerinden çıkmış durumda.

“Bebek Yingliang’ın keşfinden dolayı çok heyecanlıyız – harika bir durumda korunuyor ve onunla dinozor büyümesi ve üremesi hakkında birçok soruyu yanıtlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Profesör Steve Brusatte, keşfi yapan araştırma ekibinin bir parçasıydı ve embriyonun “yumurtasında kıvrılmış bir yavru kuş” gibi göründüğünü söyledi.

Modern kuşlarla embriyonun bağlantısı

Bayan Ma ve meslektaşları, Bebek Yingliang’ın kafasını vücudunun altında, ayakları iki yanında ve arkası kıvrık olarak buldu; bu, daha önce dinozorlarda görülmeyen, ancak modern kuşlara benzeyen bir duruştu.

Kuşlarda davranış, merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edilir ve “tucking” olarak adlandırılır.

Yumurtadan çıkmaya hazırlanan civcivler, gagalarıyla kabuklarını çatlatırken, kafalarını sabitlemek için sağ kanatlarının altına kafalarını sokarlar.

Sıkıştırmada başarısız olan embriyoların, başarısız yumurtadan çıkma nedeniyle daha yüksek ölüm şansı vardır.

Bayan Ma, “Bu, modern kuşlardaki bu tür davranışların ilk olarak dinozor ataları arasında evrimleştiğini ve ortaya çıktığını gösteriyor” dedi.

Bebek Yingliang, baştan kuyruğa yaklaşık 27 santimetre uzunluğunda ve Yingliang Taş Doğa Tarihi Müzesi’nde 17 santimetre uzunluğunda bir yumurtanın içinde yatıyor.

Araştırmacılar, yaratığın 66 ila 72 milyon yaşında olduğuna ve muhtemelen yumurtayı gömen ani bir çamur kayması tarafından korunduğuna ve onu çağ boyunca leş yiyicilerden koruduğuna inanıyorlar.

Bir yetişkin olarak yaşasaydı 2-3 metre uzunluğa ulaşırdı ve muhtemelen bitkilerle beslenirdi.

Ekip, Bebek Yingliang’ı, kafatası kemikleri de dahil olmak üzere tüm iskeletini görüntülemek için gelişmiş tarama tekniklerini kullanarak daha ayrıntılı bir şekilde incelemeyi umuyor, çünkü vücudunun bir kısmı hala kayalarla kaplı.

AFP/ABC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: