CESUR YENİ DÜNYA EVRENİ: BÖLÜM 1

1.119 Views

Dikkat Spoiler İçerir!!

Aldous Huxley’nin 1931 yılında kaleme aldığı Cesur Yeni Dünya, hem pek çok açıdan büyük etkiler oluşturmuş hem de türünün en iyi eserleri arasında yerini korumuştur. Aldous Huxley 1894’te Survey’de yaşayan entelektüel bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Huxley’nin ailesinin bir tarafının bilim ve edebiyatla iç içe olması onun dünya görüşüne katkıda bulunmuştur.

Büyükbabası T.H. Huxley bir bilim insanıdır ve babası Leanord, Londra’da çıkan prestijli bir dergi için editörlük yapmıştır. Annesi ise Viktorya şairi Mathew Arnold’un yeğenidir. Huxley bilim dünyasına atılıp doktor olmayı hayal ederken 16’lı yaşlarda geçirdiği rahatsızlık sonucu görme yetisini kaybetmiş ve doktorluk hayalini bırakıp farklı bir maceraya atılmıştır. Bu dönem onun kendi  dünyasını keşfetmesine yardımcı olmuştur.

Geleceği daha kendi zamanında ön gören yazı “I was right lol” Aldous Huxley

Oxford Üniversitesinde Edebiyat diploması aldıktan sonraki yıllarda şiirler ve öyküler  kaleme almış ve 1932 yılında yayımlanan Cesur Yeni Dünya adlı eseri en çok ses getiren eseri olmuştur. Cesur Yeni Dünya’da Huxley, teknolojinin karanlık tarafına vurgu yaparken aynı zamanda okuyucuya bunun etik bağlamındaki değerini sorgulatır.

Eserde teknolojinin vermiş olduğu ayrıcalıklara ve  bu ayrıcalıkların toplumun sosyal ve ruhsal yapısını nasıl alt üst ettiğine ve bunların insanlar farkına varmadan yapılıp onların kendilerini mutlu hissettiklerine inanmalarına ironik bir şekilde yer verir.  Kurduğu bu iki dünya ile hem bunları hem de bizi insan yapan şeylerin ne olduğunu sorgulatır ve  okuyucunun kendisine “Acaba gerçekten mutlu muyuz?” sorusunu sormasını sağlar.

Resim.1.2 Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya’ya Genel Bir Bakış

Eser 2540 yılında Londra Merkezinde Kuluçka müdürü ve asistanlarının bir grup çocuğa tur vermesi ile başlar. Turdaki çocuklar Bokanovski Podsnap süreçlerini öğrenirler ve bu süreçler neredeyse aynı günde bin embriyo üretecek kapasitededir.

Kuluçka Koşullandırma Merkezi, Cesur Yeni Dünya’daki insanların yaşamının başladığı yerdir, burada doğan insanlar 5 farklı gruba ayrılırlar; Alfa, Beta, Gama, Delta ve Epilson. Merkezde her sınıfa  genetik ve hiyerarşik olarak farklı özellikler verilmektedir. Tur grubu, fetüsleri tifo ve uyku hastalığına karşı aşılayan Lenina Crown ile tanışırlar. Kuluçka müdürü burada bebeklere tüketicilik, grup düşüncesi, ayrımcılık ve itaat ilkelerini nasıl aşıladıklarını açıklar.

Cesur Yeni Dünya’nın en güçlü yetkililerinden biri olan Mustafa Mond ise sert ve dominant yapısıyla insanlara din, tarih ve edebiyatı yasaklayarak onların sadece görülen ve verilen bilgilere sorgusuzca itaat etmelerini beklemektedir. 

Resim 1.3 Sınıfları anlatan resim soldan sağa doğru: Alfa, Beta, Gama,Delta ve Epilson

Bir alfa olan Bernard Marx hikayenin ana karakterlerinden birisidir. Bernard, hoşlandığı Lenina Crowne ile ilkel azınlık dünyasına giderek oradaki insanların yaptığı farklı ritüellere tanık olur ve aynı zamanda müdürün onlara bahsettiği kayıp ailesi olan Linda ve oğlu John ile tanışır. Bernard,  John’un müdürün oğlu olmasının onun kariyerini bitireceğini düşünür çünkü Cesur Yeni Dünya’da normal doğum tamamıyla yasaktır ve bunun bir suç teşkil ettiğini bildiği için Londra’ya Linda ve John’la birlikte geri döner.

Cesur Yeni Dünya’ya gelen John buradaki klonlama ritüellerinden nefret ve tiksinti duyar ve burada yaşamak istemediğini belirtir. Lenina’nın John’a karşı olan cinsel eğilimi ve John’un da ondan hoşlanması işleri John için karmaşık hale getirir. 

Resim.1.4 Lenina Crowne – Cesur Yeni Dünya

 Lenina’nın Cesur Yeni Dünya’daki her insan gibi cinselliği sıradan bir eylem olarak görmesi John’un tek eşlilik ilkesini ihlal eder. Linda insanların kendilerini daha sakin ve mutlu hissetmelerini sağlayan ilaca somaya bağımlı olması nedeniyle hastaneye kaldırılır ve orada hayatını kaybeder. Annesini kaybetmesine çok üzülen John hastaneye giderek ilacı protesto eder.

Mustafa Mond; Bernard, Helmholtz ve John’u ofisine çağırır ve onlara sanatın, özgürlüğün ve edebiyatın neden bastırılması gerektiğini açıklar fakat Bernard ve Helmholtz bu fikirleri benimsemedikleri ve uyumsuzlukları nedeniyle Falfland adasına sürgün edilirler. John’da annesinin kaybı yüzünden bir deniz fenerinde inzivaya çekilir ve orada kendisini cezalandırırken insanların tacizi sebebiyle Lenina’ya kırbaç ile saldırır ve bundan duyduğu utanca dayanamayarak ertesi sabah intihar eder.

Resim.1.5 Cesur Yeni Dünya’da Soma adı verilen ilacı kullanarak stres,kaygı vb duygularından kurtulurlar böylece mutlu olduklarını düşünürler.

Kaynak

  • 1-Barr Bob, Aldous Huxley’s Brave New World – Still a Chilling Vision After All These Years, Michigan Law Review, Volume 108 Issue 6,2010
  • 2-Deery June, Technology  and Gender in Aldous Huxley’s Alternative Worlds(Extrapolation, vol 32, no 3, 1992 by The Kent State Kent University Press
Yakup Baslan
Yakup Baslan

Merhaba Ben Yakup sizlerle bilimkurgunun derin sularına ineceğiz. Macera dolu bu seyahatte benimle var mısınız?

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.