ORMAN YANGINLARI NASIL MEYDANA ÇIKAR VE NASIL ÖNLENİR?

1.758 Views

Son birkaç gündür ülkemizin gündeminde olan yeni bir konu var: orman yangınları. Birçok ilimizde eş zamanlı ya da peş peşe sayılabilecek kadar kısa aralıklarla ortaya çıkan bu yangınlar bir veya birden fazla faktörün sonucu olabilir.

Her ne kadar ezici bir çoğunluk bu yangınların kasıtlı olduğunu savunsa da yangınların çıkış noktası doğal sebepler olabilir ancak elimizde kesin bir sonuca varılacak kadar veri olmadığını belirtmek, şu an için en doğrusu olacaktır.

Atmosferik kararsızlık, sıcaklığın yükselmesi, kuraklığın artması, sürekli olan sıcaklık dalgalar gibi meteorolojik ve iklimsel koşullar bu yangınların sebebi olarak kayda geçebilse de bunlar tek başına yeterli değil. Havadaki oksijen; sıcaklık ve yakıt olarak adlandırılan ağaç tepeleri ile bir araya gelen koşullar, ‘tepe yangınları’na neden olurken ormanlık arazinin tabanında yer alan cam kırıkları ve güneş ışını yansımaları, tabanda bulunan otlar, dallar, kozalaklarla birleştiğinde ‘örtü yangınları’nı meydana getiriyor.

Cam Kırıkları ve Küresel Isınma

Piknik sonrası bırakılan cam şişeler, birçok insan tarafından güçlü bir sebep olarak belirtiliyor ve her yıl küçük veya büyük çapta yangınlara sebep oluyor. Buna ek olarak küresel ısınmanın getirilerinden olan nem ve rüzgârla birlikte artan bu sayının her yıl 2 derece artışa geçen ortalama sıcaklıklarla daha da artması bekleniyor.

Uzmanların belirttiği üzere Ağustos ve Eylül aylarında da sıcaklık artışı ara vermeden devam edecek ve orman yangını tehdidi bu aylarda da devam edecek. Bu sebeple ormanlara giriş konusunda mevcut yasaklara ek olarak yeni ve daha fazla kontrol sağlayan yasakların gelmesi oldukça muhtemel.

Yeni Ağaç Dikimi Felakete Neden Olabilir!

Peki, yanan ormanlarımızı iyileştirmek için akla en yaygın fikir olan ağaç dikimi ne kadar doğru bir iyileştirme planı?

Uzmanlar, yanan alanı geri getirmek için birçok yöntem olduğunu ve bu yöntemlerin mevcut ağaç türleriyle sıkı bir bağlantı içerisinde olduğunun altını çiziyor. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi, yangın ekoloğu ve biyolog Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu, yanan ormanlık alanları için uygulanan ağaç dikme seferberliğinin felakete yol açtığını ve Akdeniz ormanlarının kendini yenileyebildiğini söylüyor. Bilim insanı, fikirlerini “…Yetecek tohum bile yoksa son çare fidan dikimi düşünülmeli… İstediğiniz her fidanı dikemezsiniz. Tutmaz. Tür değişikliği yapılmamalı…” diye belirtiyor ve ormanı kendi halinde yeşermeye bırakmak için önemli olan hususun yanan alanı koruma altına almak olduğuna değiniyor. Mevcut bitki örtüsünü de düşünerek “…kenar şeridine servi gibi yangına daha dayanıklı olan türleri dikerek olabilir. Bu şekilde içeride bir koruma alanı oluşur…” diyerek seçilmesi gereken türlerin altını da çiziyor.

Yıllardır elde edilen tüm ekolojik ve biyolojik araştırmaları göz önüne alarak ağaç dikimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiğini, yaşamaya devam eden ağaçlar koruma altına alındıktan sonra yapılması gerekenin çevreden toplanan kozalak dalları ve tohumları orman zeminine serpiştirerek mevcut popülasyonalar zarar vermemek olduğunu söyleyebiliriz.

Ebru Alkaya
Ebru Alkaya

Felsefenin karmaşık dünyasına birlikte ışık tutalım.

Kaynak

https://t24.com.tr/haber/uzmanlar-uyardi-yanan-alana-fidan-dikmek-icin-panik-yapmayin,836157

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.