MİNDFULNESS(BİLİNÇLİ FARKINDALIK)

1.620 Views

Bilinçli farkındalık bu kelime ile bir yerlerde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Hayatımızda hepimizin yetişmek zorunda olduğu işi,okulu,toplantısı,projesi var ki bu örnekler daha da çoğaltılabilir.Her zaman bir şeylerle meşgulüz ve boş bir anımızda en kötü ihtimal akıllı telefonlarımız yanımızda.Tam bu noktada sormamız gereken soru şu;kendime zamanım var mı?Eğer bu soruyu kendinize sorar ve kendinizle ilgilenmek isterseniz size bir önerim var;Mindfulness.

Mindfullness  en basit anlamıyla şimdiki zaman farkındalığı demektir.Anda gerçekleşen duygu düşünce ve olayları,bilinçli bir şekilde  yargılayıcı olmayan,nazik bir dikkat ile odaklanma ve izleyebilme becerisidir.Başka bir ifade ile bilinçli farkındalık meditasyonu diyebiliriz .Meditasyon denince akla ilk gelenlerden birisi transa geçmektir.Fakat mindfulness bir trans hali ve sürekli iyilik hali de değildir.

Örneğin bir patikle başlayalım.Masanızda bulunan bir elma olabilir mesela.O elmaya etiketleri bir tarafa bırakıp dikatlice bakmaya çalışın.Renklerine ve üzerindeki şekillere bakın.Sonra kokusuna dikkatinizi yöneltin.Kokuları ayırt etmeye çalışın.Daha sonra bir ısırık alın.İlk hangi tadı aldınız? Tatlı mı ekşi mi? Bir ısırık daha alın ve ilk aldığınız tat ile karşılaştırın.Kulağa hepimiz için çok garip geliyor olabilir ama bu pratikler sonucunda edindiğimiz kazanımlar bu garipliğin üstesinden gelebilir.Tıpkı elmaya yeni gözlerle yaklaşmanız gibi,olaylara,alışkanlıklara da yeni ve yargısız gözlerle yaklaşma becerisi geliştirdiğiniz zaman bizi kısır döngüye sokmuş olayları görebilme kapasitemiz artar.Bu mindfulness tekniğinin hayat kalitemize nasıl etki ettiğinin bir sonucudur.

Sağlığa faydaları konusu daha derin ve hepimizin deneyimleyebileceği başka bir konu.Mindfulness sayesinde stresle daha güçlü mücadele edebiliriz bu da kan basıncımızı düzenler,depresyon riskimizi azaltır, hafızamızı ve dikkatimiz kuvvetlendirir.Gelişen kaslarımızla artık yaşadığımız olaylara ve çevremize daha farkındalığı yüksek,gözlem yeteneği oldukça gelişmiş,dikkatli bir birey olarak bakmaya başlarız.

Son olarak Türkiye’de MEF Üniversitesinde Doç.Dr Zümra Atalay’ın başında olduğu YÖK onaylı bir Farkındalık uygulama ve araştırma merkezi açılmıştır.Bu merkezde mindfulness temelli yaklaşımlardan mindfulness temelli stres azaltma proğramı ve mindfulness temelli bilişsel terapi uygulamaları araştırmalar ve projeler yürütülmekte aynı zamanda da şirketlere eğitimler verilmektedir.

Değerlendirme: 1 / 5.

                 KAYNAKÇA

http://mindfulacademy.com

mindfulnessinstitute.com

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.